а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обетка

мн. обетки
Вид збор: Именка, женски род
1. Накит што се носи на ушите.
Англиски: earring Албански: vëth
Примери:
златни обетки, долги обетки
2. менѓуша
Латински: Fuchsia hybrida Англиски: fuchsia Албански: fuksia, lloj lule
Употреба: Ботаника
Изведенки
обетче ср.
мн. обетчиња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи