а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обете

Вид збор: Број
За именки од женска и од среден род - и едната и другата, и едното и другото, двете.
Англиски: both
Примери:
обете раце, обете страни
обете ќерки, обете села
обете деца
FlexiMac
 менување на македонски глаголи