а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обес

Вид збор: Префикс
Претставка/префикс обез
Примери:
обескуражи, обеспокои, обесправи
обесхрабри, обесправеност, обесштетување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи