а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обесшуми

обесшумат
Вид збор: Глагол, свршен
Уништи шума, исече шума.
Англиски: deforest
Употреба: Екологија
Примери:
Ја обесшумија планината.
Изведенки
1. обесшумува несв.
обесшумуваат
2. обесшумување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи