а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обесштети

обесштетат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде отштета за нанесена загуба, штета.
Англиски: compensate Албански: kompensoj
Употреба: Економија
Примери:
Државата ќе ги обесштети лицата чии имоти беа поплавени.
Изведенки
1. обесштетува несв.
обесштетуваат
2. обесштетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи