а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обесчести

обесчестат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Посрамоти, понижи некого, извалка чест некому.
Англиски: dishonour Албански: turpëroj
Примери:
Таа науми да ги обесчести и мажот и неговата фамилија.
2. За девојка, за жена - одземе невиност, силува.
Англиски: rape Албански: përdhunoj
Примери:
Тој се обидел да ја обесчести девојката.
Изведенки
1. обесчестува несв.
обесчестуваат
2. обесчестување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи