а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обесцени

обесценат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За пари, вредносни хартии - направи да ја загуби цената, вредноста.
Англиски: devalue Албански: zhvleftësoj
Употреба: Економија
Примери:
Пазарот ги обесцени акциите на фирмата.
2. Понижи, потцени некого или нешто.
Англиски: disparage Албански: nënçmoj
Примери:
Тој ги обесцени моите чувства.
Изведенки
1. обесценува несв.
обесценуваат
2. обесценување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи