а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обесхрабри

обесхрабрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да изгуби храброст, деморализира, исплаши некого.
Англиски: discourage Албански: dekurajoj, demoralizoj
Примери:
Уште со првиот неуспех, таа го обесхрабри својот тренер.
Лошите вести ги обесхрабрија селаните.
2. (се обесхрабри) Изгуби храброст.
Англиски: dishearten Албански: shkurajoj
Примери:
Тој се обесхрабри и не сакаше да влезе внатре.
Изведенки
1. обесхрабрува несв.
(се) обесхрабруваат
2. обесхрабрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи