а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обесхрабрен

обесхрабрениот
Вид збор: Придавка
Што изгубил, што нема храброст, што е исплашен, малодушен.
Примери:
Обесхрабрени натпреварувачи.
Изведенки
обесхрабреност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи