а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обессили

обессилат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одземе сила некому, измори, изнемошти некого.
Англиски: weaken Албански: çfuqizoj, dobësoj
Примери:
Тој уште со првиот удар го обессили противникот.
2. Одземе некаква вредност, важност, оспори, поништи нешто.
Англиски: refute Албански: çfuqizoj
Употреба: Правда , Преносно значење
Примери:
Судот го обессили неговото тврдење.
Изведенки
1. обессилува несв.
обессилуваат
2. обессилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи