а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обессилен

обессилниот
Вид збор: Придавка
1. Што е слаб, без сила; сп. бессилен.
Примери:
Обессилен човек.
2. Што е оспорен, поништен.
Примери:
Обессилен доказ.
Изведенки
обессиленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи