а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обеспраши

обеспрашат
Вид збор: Глагол, свршен
Исчисти нешто од прашина.
Англиски: dust
Примери:
Таа го обеспраши подот во собата.
Изведенки
1. обеспрашува несв.
обеспрашуваат
2. обеспрашување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи