а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обесправи

обесправат
Вид збор: Глагол, свршен
Лиши некого од определени законски права.
Англиски: disenfranchise
Примери:
Директорот ги обесправи работниците.
Со овој закон власта ќе ги обесправи етничките заедници.
Изведенки
1. обесправува несв.
обесправуваат
2. обесправување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи