а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обесправен

обесправени
Вид збор: Придавка
Што е лишен од некакви права, што е без права.
Англиски: disenfranchised
Примери:
обесправени граѓани
Изведенки
обесправеност ж.
Состојба на тој што е обесправен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи