а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обеспокојувачки

обеспокојувачкиот
Вид збор: Придавка
Што предизвикува обеспокојување, што вознемирува.
Англиски: disturbing
Примери:
Обеспокојувачки вести.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи