а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обеспокои

обеспокојат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да биде неспокоен, вознемири некого.
Англиски: disturb Албански: shqetësoj
Примери:
Лаежот на кучињата ги обеспокои селаните.
Го обеспокои мислата за утрешната средба.
2. (се обеспокои) Стане неспокоен, вознемирен.
Англиски: disturb Албански: shqetësohem
Примери:
Тој се обеспокои од веста што ја чу.
Децата се обеспокоија од присуството на војниците.
Изведенки
1. обеспокојува несв.
(се) обеспокојуваат
2. обеспокојување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи