а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обеспокоен

обеспокоениот
Вид збор: Придавка
Што е неспокоен, вознемирен.
Англиски: worried
Примери:
Обеспокоено срце.
Изведенки
1. обеспокоено прил.
Пример: Се замисли обеспокоено.
2. обеспокоеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи