а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обесплоди

обесплодат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да биде неплоден, лиши некого или нешто од способноста за плодност.
Англиски: sterilize
Употреба: Медицина
Примери:
Од стадото издвоија неколку овци и ги обесплодија.
Изведенки
1. обесплодува несв.
обесплодуваат
2. обесплодување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи