а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обесмисли

обесмислат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи бесмислен.
Примери:
Нискиот одзив целосно да ги обесмисли повторените избори.
Изведенки
1. обесмислува несв.
обесмислуваат
2. обесмислување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи