а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обескуражи

обескуражат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да изгуби кураж.
Англиски: discourage Албански: dekurajoj
Примери:
Тој се обескуражи штом ме здогледа.
2. (се обескуражи) Изгуби кураж.
Англиски: discourage Албански: dekurajoj
Изведенки
1. обескуражува несв.
(се) обескуражуваат
2. обескуражување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи