а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обесен

обесени
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) обеси
Англиски: hanged
2. (како им.) Тој што го обесиле.
Англиски: hanged
Примери:
Обесениот висеше на дрвото цел ден.
3. Што служи за обесување.
Употреба: Народна поезија
Примери:
Горо ле, горо зелена... имаш ли дрво обесно?
Изрази
Нема месено обесено - нема на готово.
Чека месено обесено - чека на готово, без работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи