а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обесеник

мн. обесеници
Вид збор: Именка, машки род
Лош човек, никаквец, мангуп.
Примери:
Најмалиот брат беше познат какообесеник.
Изведенки
1. обесеница ж.
мн. обесеници
2. обесенички прид.
обесеничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи