а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обемен

обемни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на обем
Англиски: wide
Примери:
обемниот простор на кругот
2. Што е голем по обем.
Англиски: voluminous
Употреба: Преносно значење
Примери:
обемен труд
обемна книга
Изведенки
1. обемно прил.
На обемен начин, во голема мера, многу.
Пример: Пишуваше мошне обемно.
2. обемност ж.
Особина на тоа што е обемно; големина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи