а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обелодени

обелоденат
Вид збор: Глагол, свршен
Изнесе пред јавноста, објави нешто што дотогаш било тајна.
Англиски: reveal
Примери:
Тие ја обелоденија својата свршувачка пред една недела.
Тој ја обелодени целата работа во медиумите.
Изведенки
1. обелоденува несв.
обелоденуваат
2. обелоденување ср.
глаг. им.
3. обелоденувач м.
мн. обелоденувачи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи