а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обелиск

мн. обелисци
Вид збор: Именка, машки род
Висок камен споменик во вид на столб, обично со четири страни, што се стеснува кон врвот.
Англиски: obelisk
FlexiMac
 менување на македонски глаголи