а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обелен

обелениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 53882
1. За човек - што има бела коса.
Англиски: grey
Примери:
Обелен старец.
2. За боја - што е бледа, слаба, неинтензивна.
Англиски: pale
Примери:
Обелена јакна.
Обелени фармерки.
Изведенки
обеленост ж.