а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обележје

мн. обележја
Вид збор: Именка, среден род
1. белег, знак
Англиски: mark Албански: shenjë, nishan
Примери:
државни обележја
црковни обележја
2. одлика, карактеристика, суштина
Англиски: characteristic Албански: karakteristikë
Примери:
Романот има свои посебни обележја.
јазични обележја
идеолошки обележја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи