а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обез

Вид збор: Префикс
(обес- пред безвучна согласка) Сложена претставка/префикс за образување глаголски и одглаголски форми, со значење лишување од нешто, немање на нешто.
Примери:
обезвредни, обезглави, обезличи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи