а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезумен

обезумениот
Вид збор: Придавка
1. Што е луд, побудален.
Примери:
Обезумен старец.
2. Што е збркан, избезумен.
Примери:
Обезумена девојка.
Изведенки
обезуменост ж.
Состојба на тој што е обезумен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи