а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезоружи

обезоружат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одземе оружје од некого, лиши некого од оружјето што го имал.
Англиски: disarm Албански: çarmatoj
Употреба: Воен термин
Примери:
Тие ги обезоружија заробените непријателски војници.
2. Лиши некого од можноста за отпор, одбрана, приговор и сл.
Англиски: disarm Албански: çarmatoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа ме обезоружи само со еден збор.
Изведенки
1. обезоружува несв.
обезоружуваат
2. обезоружување ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи