а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезоружен

обезоружениот
Вид збор: Придавка
1. Што е лишен од оружје, што е без оружје.
Англиски: disarmed
Примери:
обезоружена војска
2. Што е лишен од можноста за отпор, одбрана, приговор и сл.
Англиски: without resistance
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стоеше пред нас обезоружен и немоќен да направи нешто.
Изведенки
обезоруженост ж.
Состојба на тој што е обезоружен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи