а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезнадежи

обезнадежат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одземе надеж, лиши некого од надеж.
Албански: pashpresë
Примери:
Лошата здравствена состојба на детето ги обезнадежи родителите.
2. (се обезнадежи) Изгуби надеж, се лиши од надеж.
Албански: pashpresë
Примери:
Таа се обезнадежи од веста што и ја пренесоа.
Изведенки
1. обезнадежува несв.
(се) обезнадежуваат
2. обезнадежување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи