а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезличи

обезличат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да стане безличен, отстрани, одземе обележје на индивидуалност, на личност.
Англиски: deface
Примери:
Неговото убаво лице беше обезличено од пијанството.
Таквиот општествен систем ќе ги обезличи талентираните поединци.
Изведенки
1. обезличува несв.
обезличуваат
2. обезличување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи