а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезгласи

обезгласат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одземе глас, лиши од глас, замолчи.
Англиски: mute, silence
Примери:
Инвеститорот ги обезгласи архитектите.
2. (се обезгласи) онеми
Англиски: mute
FlexiMac
 менување на македонски глаголи