а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезгаќен

обезгаќени
Вид збор: Придавка
1. Што е без гаќи, што ги изгубил гаќите.
2. осиромашен, обесчестен
Англиски: dishonored
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
обезгаќената нација
FlexiMac
 менување на македонски глаголи