а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезвредни

обезвреднат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да биде без вредноcт, да изгуби вредност.
Англиски: devaluate Албански: zhvlerësoj
Примери:
Управникот за кратко време ја обезвредни фирмата.
2. Оспори, негира (обично свесно) вредност на некого или на нешто.
Англиски: devaluate Албански: zhvlerësoj
Примери:
Тие се обидуваат да ја обезвреднат мојата творечка работа.
Изведенки
1. обезвреднува несв.
обезвреднуваат
2. обезвреднување ср.
обезвреднувањето
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи