а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезвласти

обезвластат
Вид збор: Глагол, свршен
Одземе власт.
Англиски: disempower
Примери:
обезвластен парламент
Изведенки
1. обезвластува несв.
обезвластуваат
2. обезвластување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи