а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезбедување

(едн.) обезбедувањето
Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) обезбеди
Англиски: security Албански: siguri
2. Група од повеќе лица што има задача да обезбедува некого или нешто.
Англиски: security Албански: sigurim
Примери:
Полициско обезбедување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи