а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезбедувач

мн. обезбедувачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што обезбедува некого или нешто.
Англиски: security person, bodyguard
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
обезбедувач во банка
судски обезбедувач
обезбедувач на важни личности
FlexiMac
 менување на македонски глаголи