а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезбеден

обезбедениот
Вид збор: Придавка
Што е снабден со нешто, што сигурно го има.
Англиски: secured
Примери:
обезбеден билет, обезбедена работа
Изведенки
обезбеденост ж.
Состојба на тој што е обезбеден.
Пример: Материјална обезбеденост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи