а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обедини

обединат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Соедини, спои одделни единици (работи, сектори, групи) во една целина и под едно раководство.
Англиски: unite Албански: bashkoj, unifikoj
Примери:
Синдикатот треба да ја обедини работата на сите организации на теренот.
2. Создаде единство, здружи, поврзе во некаква целина.
Англиски: unify Албански: unifikoj, basdhkoj
Примери:
Заедничките интереси ги обединија работниците.
Тие ги обединија своите сили во борбата против непријателот.
Тој знае како да ги обедини зборовите и делата.
3. (се обедини) Влезе во сојуз, стане една целина.
Англиски: unite Албански: bashkohem
Примери:
По завршувањето на војната, двете држави се обединија во една.
4. (се обедини) се здружи, се сплоти
Англиски: join Албански: bashkoj
Примери:
Пред изборите, тие две партии се обединија во коалиција.
Двата одреда се обединија во еден.
Изведенки
1. обединува несв.
(се) обединуваат
2. обединување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи