а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обединител

мн. обединители
Вид збор: Именка, машки род
Тој што обединува, што извршил обединување.
Англиски: unifier
Примери:
За народот тој не беше обединител, туку поробител.
Изведенки
обединителен прид.
обединителниот
Пример: обединителен европски процес
FlexiMac
 менување на македонски глаголи