а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обединет

обединети
Вид збор: Придавка
Ранг: 4136
1. Што е под едно раководство.
Англиски: united Албански: përbashkët
Примери:
обединета република
2. Што е здружен, сплотен, што претставува целина.
Англиски: united Албански: miqësor
Примери:
обединети сили
обединети народи
обединета дијаспора
Изведенки
1. обединето прил.
2. обединетост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи