а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обдукција

мн. обдукции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32474
Отворање мртво тело заради проучување или заради преглед на внатрешните органи и утврдување на причините за смртта.
Англиски: autopsy
Употреба: Медицина
Примери:
Обдукцијата покажа дека тој умрел од воспаление на белите дробови.
Изведенки
обдукциски прид.
обдукцискиот
Што се однесува на обдукција.
Пример: обдукциска cала