а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обдуе

обдујат; обдуј, обдујте; обдув, обдуја; обдул; (ќе) обдуев, (ќе) обдуеја; (ќе) обдуел; обдуен
Вид збор: Глагол, свршен
подуе
Англиски: blow up
Изведенки
1. обдува несв.
обдуваат
2. обдување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи