а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обденица

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Име на ѕвездата што се гледа наутро; планетата Венера.
Англиски: morning star
Употреба: Астрономија , Народна поезија
Примери:
Угреала ѕвезда Обденица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи