а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обдари

обдарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32041
Даде некому дар; надари некого со нешто.
Англиски: give a present
Примери:
Тој богато ги обдари своите гости.
Природата го обдарила него со повеќе дарби.
Изведенки
обдарува несв.
обдаруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи