а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обгрне

обгрнат; обгрни, обгрнете; обгрнав, обгрнаа; обгрнал; обгрнат: (ќе) обгрнев, (ќе) обгрнеа; (ќе) обгрнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37783
1. Прегрне, опфати некого или нешто со рацете.
Англиски: embrace Албански: përqafoj
Примери:
Ја обгрна девојката околу половината.
Старицата ме обгрна радосно.
Цврсто ја обгрна перницата и заспа.
2. Погледне, опфати некого или нешто со поглед.
Англиски: embrace Албански: përfshi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го обгрна момчето со благ поглед.
Сакаше да обгрне со поглед се што се протегаше пред него.
Изведенки
1. обгрнува несв.
обгрнуваат
2. обгрнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК