а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обгрне

обгрнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прегрне, опфати некого или нешто со рацете.
Англиски: embrace Албански: përqafoj
Примери:
Ја обгрна девојката околу половината.
Старицата ме обгрна радосно.
Цврсто ја обгрна перницата и заспа.
2. Погледне, опфати некого или нешто со поглед.
Англиски: embrace Албански: përfshi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го обгрна момчето со благ поглед.
Сакаше да обгрне со поглед се што се протегаше пред него.
Изведенки
1. обгрнува несв.
обгрнуваат
2. обгрнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи