а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обгради

обградат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21677
1. Загради нешто од cите страни, постави ограда.
Англиски: fence Албански: gardhoj
Примери:
Го обгради дворот со бодликава жица.
2. опколи, опкружи
Англиски: enclose Албански: rrethekoj
Примери:
Ледината беше обградена со високи тополи.
Двајца ранети го обградија огништето.
Изведенки
1. обградува несв.
обградуваат
2. обградување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи